51
Add a comment
You must be logged in to be able to post comments!
Create my account Sign in
Top comments
Comments
Reply

I'm impressed too. I spend from 70 to 110 in a week just for meals and that's just for myself. That is some wonderful spending and budget friendly skill OP.

Reply

Sounds like maybe only $60 worth of groceries were the items that didn't survive. Doesn't mean everything fell out and was destroyed?

Reply

It's not that hard to only spend $60 a week. I do my grocery shopping fortnightly for 2 adults and a toddler and that's only $100 a fortnight so $50 a week. Food isn't expensive if you shop at the right places.

Reply

You people must be rich. There have been weeks where bills are tight that i have spent a little as 10-15 bucks on groceries for the week. ham sandwiches and roman noodles. Quit buying junk food and find things on sale. Its easy to budget.

Reply

Sixty bucks a week is a lot for one person. When I'm home alone in the winters, I tend to spend about a hondo a month at the costco for bulk and frozen, then top up with twenty or twenty-five a week in fresh goods like milks and eggs and breads and fresh veg. And I'm about as close to the end of the food supply chain as you can get in North America without actually going to the far north.

Reply

It's not really the junk food it's the healthy food now a days it's expensive for healthier eating

Reply

The healthy food is pretty close to free if you're willing to put in fifteen minutes per day taking care of it. Yes. Even in winter. Yes. Even inside. The investment in a grow bulb and a shitty old swingarm lamp (if you don't already have one laying around unused) is pretty negligible, and the seeds are pretty close to free if you order online. The whole simple setup will pay for itself inside of two months. Two months of deliciously crisp fresh greens and sprouts.

Reply

my family runs on $150-$200 per month. there's two people including me. not much has changed since my bro left. so yeah how do you guys spend that much?

Reply

My parents try to save but only buy healthy foods. We spend around $100 a week on groceries, which is ok I guess, for 2 teenagers and 2 adults.

Reply

They work very well. The problem OP had was they opened the trunk and the groceries were leaning on the hatch. So they fell out. Even if OP had opened it manually they would have still fallen, although they would have probably caught some.

Reply

my family runs on $150-$200 per month. there's two people including me. not much has changed since my bro left. so yeah how do you guys spend that much?

I have to feed myself, my wife and my 2 kids. I spend around 65€ a week so that i think roughly is around 60/70$

Loading data…